Ma tylko 10 lat, a już musi się borykać z wieloma problemami

Oskar ma 10 lat. Jego ojciec zgłosił się po pomoc do Lokalnego Punktu Pomocy po tym, jak decyzją sądu rodzinnego przejął opiekę nad swoim synem. Oskar podczas interwencji policji związanej z libacją alkoholową matki został odnaleziony przez policjantów w piwnicy domu, w którym mieszkał wraz z matką. Sytuacja, w której dziecko było zmuszane do chowania się w piwnicy pod podłogą, miała już miejsce wcześniej. Zdarzało się również, że dziecko musiało uciekać z domu do kogoś z rodziny, aby policja nie dowiedziała się, że jest pod opieką matki będącej pod wpływem alkoholu. Ojciec dziecka twierdzi, że z dnia na dzień wychodzą na jaw nowe fakty, które mówią o tym, ilu trudnych sytuacji doświadczył Oskar mieszkając z matką i będąc pod oddziaływaniem jej partnera również nadużywającego alkoholu. W domu Oskara wielokrotnie dochodziło do interwencji policji. Sytuacje, których doświadczył Oskar spowodowały, że chłopiec ma obecnie zaburzone poczucie bezpieczeństwa, musiał zmienić swoje miejsce zamieszkania, co wiąże się również ze zmianą środowiska rówieśniczego. Dziecko ma problemy z kontrolowaniem swoich emocji, z odnalezieniem się w nowej sytuacji.

Pracownicy Punkty Lokalnego, a później również Ośrodka przyjęli pokrzywdzonych i wysłuchali ich historii. Pokrzywdzeni zostali skierowani do specjalistów, którzy udzielają im niezbędnej pomocy. W ramach działań dziecko otrzymało pomoc psychologiczną, z której korzysta (praca nad panowaniem nad emocjami, brakiem poczucia bezpieczeństwa, pomoc w odnalezieniu się w nowej sytuacji i nowym środowisku), natomiast ojciec dziecka w ramach działań punktu korzysta z pomocy prawnej w celu zabezpieczenia interesów dziecka.

Chłopiec jest obecnie w trakcie procesu pomocy psychologicznej. Jego ojciec korzysta z poradnictwa prawnego – prawnik sporządził ojcu chłopca m.in. wniosek o alimenty. Oboje nieśmiało patrzą w przyszłość i mają nadzieję, że wszystko ułoży się dla nich pomyślnie, a Oskar będzie miał nowe grono kolegów i koleżanek.