Przestępstwo z nienawiści to czyn zabroniony w polskim prawie, do popełnienia którego motywacją są uprzedzenia. Jest to przestępstwo, popełnione dlatego, że ofiara ma cechę odróżniającą ją od sprawcy lub większości otaczającego ją społeczeństwa. Może to być np. kolor skóry, pochodzenie z innego kraju lub innego kręgu kulturowego, język jakim się porozumiewa, religia, którą wyznaje, płeć, wiek, niepełnosprawność fizyczna lub psychiczna, orientacja seksualna.
Ofiary przestępstwa nienawiści wybierane są celowo tylko i wyłącznie dlatego, że posiadają jedną z wyżej wymienionych cech.
Przestępstwem, motywowanym nienawiścią może być: przemoc fizyczna, wyzwiska, groźby, niszczenie mienia, podpalenia, nienawistne napisy lub symbole zamieszczane np. na ścianach budynków, drzwiach czy na stronach internetowych.
W polskim prawie nie łatwo jest znaleźć definicję przestępstwa z nienawiści. W polskim Kodeksie Karnym istnieją normy, które odnoszą się do przestępstw na tle dyskryminacji. Znajdują się one art. 119, 256 i 257 niniejszego aktu normatywnego, stanowiącego zbiór przepisów regulujących odpowiedzialność karną obywateli Polski.
Art. 119 § 1 Kodeksu Karnego stanowi, iż karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 podlega każdy kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości
Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (ODIHR‑OSCE), uznaje, iż przestępstwem z nienawiści, na tle nienawiści, motywowanym uprzedzeniami jest każde przestępstwo wymierzone w ludzi i ich mienie, w wyniku którego ofiara lub inny cel przestępstwa są dobierane ze względu na ich faktyczne bądź domniemane powiązanie, lub udzielanie wsparcia grupie wyróżnianej na podstawie cech charakterystycznych wspólnych jej członków, takich jak faktyczna lub domniemana rasa, narodowość bądź pochodzenie etniczne, język, kolor skóry, religia (źródło: https://www.osce.org/pl).
Znaczna grupa ofiar przestępstwa nienawiści nie decyduje się jednak na zgłoszenie przejawów nienawiści organom ścigania, co może być wynikiem braku zaufania do instytucji publicznych, nieznajomością procedur czy zniewystarczającą wiarą, że to coś zmieni.
Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa nienawiści lub byłeś jego świadkiem lub też jesteś osobą im najbliższą i szukasz pomocy zgłoś się do prowadzonego przez Krakowskie Forum Organizacji Społecznych KraFOS, Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krakowie lub do jednego z sześciu Lokalnych Punktów Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krzeszowicach, Niepołomicach, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej, Radoczy oraz Oświęcimiu.http://pokrzywdzeni.krafos.pl/2020/01/02/dluzsze-godziny-pracy-lokalnych-punktow/
Ponadto w dniach 21-22 lutego 2020 r. oraz 24-28 lutego 2020 r., Krakowskie Forum Organizacji Społecznych KraFOS, prowadząc współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
w Krakowie oraz Lokalne Punkty Pomocy osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem,
w siedzibie Centrum Obywatelskiego w Krakowie (budynek Stadionu Miejskiego im. H. Reymana, ul. Reymonta 20, 30-059 Kraków, wejście od strony Parku Jordana, I piętro) organizuje dyżury specjalistów, którzy udzielają BEZPŁATNYCH porad osobom pokrzywdzonym przestępstwem w ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. http://pokrzywdzeni.krafos.pl/2020/02/23/tydzien-pomocy-osobom-pokrzywdzonym-przestepstwem-21-28-lutego-2020r-2/