CYBERPRZESTĘPCZOŚĆ

Cyberprzestępstwem określa się wszystkie rodzaje działalności przestępczej, która odbywa się przy wykorzystaniu komputerów lub w Internecie. Przestępcy mogą stosować różne metody oraz narzędzia, w tym: wirusy, oprogramowania typu spyware lub ransomare, socjotechniki lub wyłudzanie danych tzw. phishing.

Cyberprzestępstwa, nieżalenie od ich formy dzieli się na dwie kategorie:

  • jednorazowe przestępstwa jakim jest np. instalacja wirusa, wykradającego dane osobowe;
  • regularne przestępstwa, czyli np. cybernękanie, wyłudzanie pieniędzy, dystrybucja pornografii dziecięcej czy organizacja ataków terrorystycznych.

Z uwagi na to, iż coraz więcej osób korzysta z Internetu za pośrednictwem laptopów, telefonów i tabletów, cyberprzestępstwa są aktualnie znacznie większym zagrożeniem niż kiedykolwiek.  

Artykuł 267 Kodeksu Karnego stanowi, iż każdy, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Tej samej karze podlega każdy kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego i ten, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem. Ściganie tego przestępstwa następuje na wniosek pokrzywdzonego.

W ostatnich miesiącach, coraz częściej można przeczytać o dokonywanych kradzieżach na BLIK-a.

Cyberprzestępcy posługują się wyjątkowo prostym mechanizmem: hakują konta użytkowników Facebooka i w ich imieniu wysyłają do swoich znajomych wiadomości z prośbą o wykonanie dla nich przelewu w formie BLIK. W zamian oferują zwrot środków z nawiązką za pośrednictwem tradycyjnego przelewu. Metoda ta okazała się zaskakująco skuteczna. Dlaczego? Ponieważ niczego nie świadomi użytkownicy FB nie zdają sobie sprawy z tego, że konto osoby znajomej zostało przejęte przez cyberprzestępców. Kradzież na BLIK odbywa się niemal w białych rękawiczkach (źródło: https://bezprawnik.pl/kradziez-na-blik/)

Jeśli padłeś ofiarą cyberprzestępstwa lub byłeś jego świadkiem lub też jesteś osobą im najbliższą i szukasz pomocy zgłoś się do prowadzonego przez Krakowskie Forum Organizacji Społecznych KraFOS, Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krakowie lub do jednego z sześciu Lokalnych Punktów Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krzeszowicach, Niepołomicach, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej, Radoczy oraz Oświęcimiu. http://pokrzywdzeni.krafos.pl/2020/01/02/dluzsze-godziny-pracy-lokalnych-punktow/

Ponadto w dniach 21-22 lutego 2020 r. oraz 24-28 lutego 2020 r., Krakowskie Forum Organizacji Społecznych KraFOS, prowadząc współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
w Krakowie oraz Lokalne Punkty Pomocy osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem,
w siedzibie Centrum Obywatelskiego w Krakowie (budynek Stadionu Miejskiego im. H. Reymana, ul. Reymonta 20, 30-059 Kraków, wejście od strony Parku Jordana, I piętro) organizuje dyżury specjalistów, którzy udzielają BEZPŁATNYCH porad osobom pokrzywdzonym przestępstwem w ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. http://pokrzywdzeni.krafos.pl/2020/02/23/tydzien-pomocy-osobom-pokrzywdzonym-przestepstwem-21-28-lutego-2020r-2/

Dodaj komentarz