MOBBING

Definicję mobbingu znajdziemy w Kodeksie Pracy. Art. 943 § 2 stanowi, że „Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników”. Z niniejszej definicji wynika to, że mobbingiem są działania długotrwałe, a nie jednorazowy incydent.

W tym miejscu należy postawić pytanie czy, w świetle art. 218 § 1 Kodeksu Karnego w przypadku mobbingu można mówić o przestępstwie?

Odpowiadając na pytanie należy stwierdzić, iż mobbing może nosić znamiona przestępstwa a jego sprawca uznany może zostać za winnego pod warunkiem, że:

  1. będzie występować formalna zwierzchność pomiędzy sprawcą (pracodawcą) a ofiarą (pracownikiem). Przestępstwo mobbingu może popełnić tylko pracodawca lub inna osoba, mająca faktyczny wpływ na sytuacje prawną pracownika,
  2. pokrzywdzonym będzie wyłącznie pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, mianowania, wyboru, powołania lub spółdzielczej umowy o pracę a nie na podstawie umowy zlecenia,
  3. będzie miało miejsce naruszanie praw pracowniczych, wynikających z ustawy a nie np. z układu zbiorowego pracy czy regulaminu pracy,
  4. zachowanie sprawcy będzie złośliwe lub uporczywe. Biorąc to pod uwagę mobbing karany będzie w sposób przewidziany przepisami Kodeksu Karnego w sytuacji gdy przypisać mu będzie można uporczywość i umyślność jego sprawcy

Wskazać w tym miejscu należy, iż zjawisku mobbingu w większości przypadków towarzyszy stosowana wobec jego ofiar przemoc psychiczna, którą to przepisy Kodeksu Karnego definiują jako przestępstwo .

Wszystkie działania, które sprawiają, że czujemy się nękani i tracimy zdolność obrony przed nimi, są sygnałem, że staliśmy się ofiarą mobbingu.

Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa mobbingu lub byłeś jego świadkiem lub też jesteś osobą im najbliższą i szukasz pomocy zgłoś się do prowadzonego przez Krakowskie Forum Organizacji Społecznych KraFOS, Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krakowie lub do jednego z sześciu Lokalnych Punktów Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krzeszowicach, Niepołomicach, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej, Radoczy oraz Oświęcimiu.

http://pokrzywdzeni.krafos.pl/2020/01/02/dluzsze-godziny-pracy-lokalnych-punktow/

Ponadto w dniach 21-22 lutego 2020 r. oraz 24-28 lutego 2020 r., Krakowskie Forum Organizacji Społecznych KraFOS, prowadząc współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krakowie oraz Lokalne Punkty Pomocy osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, w siedzibie Centrum Obywatelskiego w Krakowie (budynek Stadionu Miejskiego im. H. Reymana, ul. Reymonta 20, 30-059 Kraków, wejście od strony Parku Jordana, I piętro) organizuje dyżury specjalistów, którzy udzielają BEZPŁATNYCH porad osobom pokrzywdzonym przestępstwem w ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”.

http://pokrzywdzeni.krafos.pl/2020/02/23/tydzien-pomocy-osobom-pokrzywdzonym-przestepstwem-21-28-lutego-2020r-2/

Dodaj komentarz